Ośrodek Poza centrum - ŁódźPrzy Polskim Stowarzyszeniu Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu
TEATR SNÓW - PRACA ZE SNAMI W GRUPIE


Jeśli zainteresuje Państwa tematyka tego warsztatu, istnieje możliwość zorganizowania go powtórnie w Państwa miejscowości, jeśli uda się Państwu wspólnie z nami zgromadzić odpowiednią liczbę chętnych osób. Prosimy o kontakt mailowy gszczepanski@pozacentrum.pl lub telefoniczny 696576385.

 

Sen pokazuje, co aktualnie w naszym życiu zaczyna być ważne i co domaga się zmian. Psychologia procesu proponuje, aby odkryć przesłanie snów poprzez wejście w ich doświadczenie.
Przygotowaliśmy popołudniowe zajęcia poświęcone psychologicznej pracy ze snami w grupie, które nazwaliśmy TEATR SNÓW. Pracujemy w konwencji psychodramy, korzystając w sposób szczególny z mechanizmu nazwanego przez psychologię procesu zaśnieniem, (podobny mechanizm wykorzystuje Burt Hellinger w swoim "ustawieniu rodziny"), aby odkryć znaczenia snu jednostki i pomóc jej podążyć za swoim procesem śnienia. Zajęcia są otwarte; moża przyjść na pojedyncze spotkanie.

Schemat zajęć jest następujący:
1 - Opowiadamy sobie sny, aby zbudować atmosferę otwartości i przestrzeń do pracy.
2 - Wybieramy jednego z ochotników, który staje się kimś w rodzaju reżysera (jeśli jest kilku ochotników, to losujemy).
3 - Ochotnik opowiada swój sen, z którego prowadzący pomagają mu wyodrębnić figury senne - role.
4 - Reżyser, czyli śniący, wybiera spośród osób, które są na zajęciach aktorów, którzy według niego najlepiej zagrają daną postać z jego snu. Jedną z ról wybiera dla siebie.
5 - Każdy z aktorów, uczy się od reżysera w jaki sposób zagrać swoją rolę. Następnie aktorzy wczuwają się i wcielają w swoje role pozwalając im żyć swoim życiem. Ważne jest, by aktorzy pozwolili sobie na wszystko, co czują, że ta rola by zrobiła. Nie muszą się obawiać, że robią coś nie tak, bo nad tym czuwa reżyser i to on mówi, że dany aktor poszedł w swym odgrywaniu w niewłaściwym kierunku.
6 - Rozpoczyna się przedstawienie, w trakcie którego: (a) coraz lepiej poznajemy postaci ze snu danej osoby, (b) zamieniamy się rolami, (c) pozwalamy, aby obrazy stanów we śnie osoby śniącej przemieniły się w biegnące procesy, które prowadzą do nowych sposobów bycia oraz (d) pracujemy nad trudnościami, które pojawiają się po drodze.
7 - Omawiamy pracę, która się odbyła, ze szczególnym uwzględnieniem tego, czy i w jaki sposób można wykorzystać w codziennym życiu to, do czego w niej doszliśmy.
8 - Jeśli starcza czasu to robimy dla wszystkich ćwiczenie, które wykorzystuje nowe doświadczenia zdobyte w trakcie spotkania.


Filia w Łodzi
ul. Zielona 8/Kościuszki 1, pok. 157
90-414 Łódź
606 339 365 lodz@pozacentrum.pl Ośrodek w Warszawie – przejdź do strony