Ośrodek Poza centrum - ŁódźPrzy Polskim Stowarzyszeniu Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu
MISTRZ I UCZEŃ - HISTORIE ODNAJDYWANE W CZASIE

Jeśli zainteresuje Państwa tematyka tego warsztatu, istnieje możliwość zorganizowania go powtórnie w Państwa miejscowości, jeśli uda się Państwu wspólnie z nami zgromadzić odpowiednią liczbę chętnych osób. Prosimy o kontakt mailowy pozacentrum@pozacentrum.pl lub telefoniczny 502616396.

 

Znając mit, znamy początek rzeczy, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie panować nad rzeczami, kierować nimi według naszego uznania; przy czym nie chodzi tutaj o wiedzę "powierzchowną", "abstrakcyjną", ale o wiedzę, którą żyjemy - bądź to uroczyście recytując mit, bądź to odprawiając rytuał, którego mit jest uzasadnieniem.

Mircea Eliade

Planujemy wyjazd w góry. W godzinach przedpołudniowych proponujemy spacer lub narty - po obiedzie, przy kominku, pracę w grupie nad mitami, bajkami, przypowieściami i snami. Interesuje nas w jaki sposób mitologia, znajduje odbicie w naszych codziennych doświadczeniach, w realnych problemach i wyzwaniach. Podróż w świat mitu pozwoli nam sięgnąć po mądrość i rozwiązania, których istnienie mogliśmy tylko przeczuwać.

Tym razem motywem przewodnim warsztatu będzie relacja NAUCZYCIELA I UCZNIA - jedna z najważniejszych relacji w życiu każdego człowieka.

Nauczyciele pojawiają się w naszym życiu w najróżniejszych okolicznościach i postaciach. Relacja z Nauczycielem może trwać wiele lat lub dziesięć minut. Może być rozmową, słuchaniem wykładu, obserwowaniem kogoś w działaniu lub napotkanym spojrzeniem. Zawsze jednak jest to bliskie spotkanie, które wytrąca z rutyny dnia codziennego i pozostawia poczucie, że nie do końca zrozumieliśmy, to co się stało.

Sztuką jest rozpoznać Nauczyciela kiedy się go spotyka. Jeszcze trudniej jest rozpoznać go w sobie, gdy spotyka się Ucznia. Spotkanie Nauczyciela i Ucznia bywa zaskakujące dla obydwu stron, jest początkiem bardzo bogatej relacji, która zawsze odnosi się do najważniejszych momentów naszego życia, dotyka podstaw naszego charakteru, zmusza do podejmowania największych wyzwań.

Nauka wymaga wysiłku, to jaki mamy stosunek do Nauczyciela pokazuje w jakim stopniu gotowi jesteśmy pokonać lenistwo, wygodę, przyzwyczajenie, porzucić to, co znane, podjąć ryzyko, odkrywać nieznane światy.

W relacji Nauczyciel - Uczeń każdy ma ściśle określone zadania - Uczeń musi pokonać własne ograniczenia - Nauczyciel ma wskazać kierunek i sposób. Uczeń ma podążać drogą swojego rozwoju, Nauczyciel ma pilnować by z tej drogi nie zbaczał. W reakcji może pojawić się uwielbienie i zachwyt ale także złość, chęć walki i obrony swojego stanowiska, potrzeba rywalizacji, opór, poczucie niemożności, strach. Próbujemy targować się, oszukiwać, uwodzić, przekonywać, zmieniać Nauczyciela, podważać jego kompetencje - wszystko by uniknąć zmian.

Dzięki mitom i przypowieściom spróbujemy prześledzić drogę tej relacji. "Historie odnajdywane w czasie" opowiadają o największych pułapkach , które od wieków napotykają Uczniowie i Nauczyciele i opisują w jaki sposób można je omijać i wydostawać się z nich.

Wykorzystamy przykłady z tradycji buddyjskiej, chasydzkiej, szamańskiej, praktykowania sztuk walki, nauki rzemiosł, studiowania dyscyplin nauki i sztuki, aby odkryć, że zarówno Uczeń jak i Nauczyciel to role, które zagra każdy z nas, to Duchy, przed którymi nie ma ucieczki, a największym Mistrzem jest Życie we wszystkich swoich przejawach, któremu jesteśmy poddani.

Zapraszamy Uczniów i Nauczycieli, zapraszamy wszystkich, którzy poszukują Nauczyciela i tych, którzy go odnaleźli. Zapraszamy osoby, które przeżywają trudności związane z egzaminami i byciem ocenianym (pozytywnie i negatywnie), nie mogą przejść jakiegoś etapu na drodze swojego rozwoju, czują się przez coś lub kogoś zafascynowane, odrzucone, ograniczane, zmuszane, lekceważone lub wyśmiewane. Zapraszamy tych, którzy potrzebują Nauki, potrzebują odnaleźć swoją drogę lub pragną pomocy w kroczeniu ścieżką, którą podążają.


Filia w Łodzi
ul. Zielona 8/Kościuszki 1, pok. 157
90-414 Łódź
606 339 365 lodz@pozacentrum.pl Ośrodek w Warszawie – przejdź do strony